,

Seo’ya Uygun Makale Nasıl Yazılır?

Seoya Uygun Makale Nasıl Yazılır

Arama motorlarında üst sıralara çıkmanın en önemli unsuru SEO‘ya uygun yazılmış makalelerdir. Seo’ya uygun makale yazarken dikkat edilecek en önemli husus dikkat çekmek istediğimiz konuyu anlatıyor olması ve özgün olmasıdır. Ancak bir makalenin sadece uzun olması veya özgün olması istenilen sonucu vermeyebilir. Burada size web siteniz için etkili ve kalıcı seo yapmanın püf noktalarını anlatmaya çalışacağız.

Arama motorları içinde tartışmasız en çok kullanılanı Google olması sebebiyle SEO denilince akla Google’da üst sıralara gelmeye çalışmak için yapılabilecek çalışmalar gelmektedir. Google gerçekten çok zekice tasarlanmış ve halen geliştirilmektedir. Bu sebeple amaç arama motorlarını kandırarak üst sıralara çıkmaya çalışmak olmamalıdır.

Yıllarca üst sıralarda kalan siteleri incelerseniz büyük bir çoğunluğu tesadüfen üst sıralarda bulunmamaktadır. Kullanıcılarına faydalı olabilecek güncel ve gerçek içeriklerle dolu olmayan hiç bir web sitesi yıllarca üst sıralarda kalamaz.

Bunları Sizler İçin Derleyelim

1- Anlamlı İçeriklerle Kullanıcılara Hitap Edin

İçeriğiniz anlamlı ve kullanıcının ihtiyacına uygun, web sitenize geldiğinde vakit geçirmesini sağlayıcı türde olmalıdır. Yani arama motorları hemen girip çıkılan web sitelerini tespit ederek içeriğin kullanıcıyı kandırmak için yapıldığını anlar ve bir süre sonra web sitesini diplere gömer.

2- Özgün İçerik

İçeriğinizi oluştururken elinizden geldiğince kendi cümlelerinizle ifade etmeye ve anlamlı bir bütün sunmaya çalışınız.

3- İçeriğin Yazımının Önemi
Web siteniz arama motoru robotları tarafından okunurken soldan sağa ve yukarıdan aşağı doğru okunur bu sebeple önem arz eden hususları ilk 100 kelime içerisinde ve konunun en başında belirtmeye çalışınız.

4- Heading Etiketleri
Web sitenizde içeriği planlarken etiket kullanımına özen gösteriniz. Google belirli bir hiyerarşiye göre okuma, analiz yaparken bunlara dikkat eder. Her sayfada mutlaka 1 adet h1 etiketi yer almalı ve makalenin başlığı olmalıdır. Diğer başlıklar ise h2, h3, h4 etiketleri arasında yer almalıdır.

5- Site İçi Optimizasyon Çok Önemli

Her ne kadar seo’ya uygun mükemmel bir makale bile yazsanız, web sitenizin optimizasyonu düzgün yapılmamışsa bütün emekleriniz boşa gidecektir. Bunlar meta tag, tittle, description ayarları ve URL yapınızın ayarlanmasıdır.
meta tag arama motorlarının sitenizin içeriğini tanımasını sağlayan kodlardır. Yani arama motoruna sayfamda bu anahtar kelimeler ile ilgili içerik bulunuyor mesajı vermenizi sağlar.
Tittle ise sitenizin tarayıcı sekmesinde görünecek olan kısmıdır. Mümkün olduğu kadar kısa yazmak faydalıdır ve hedeflediğiniz içeriğiniz ile alakalı kısa bir açıklama olmalıdır.
Description ise sayfamda bu konuyu anlatacağım dediğiniz kısımdır. Mümkün olduğu kadar desciription da kısa olmalıdır ve yazdığınız içeriği anlatmalıdır.
URL yapısı ise sayfanızın teknik altyapısına bağlı olarak değişiklik gösterse de temelde tüm web siteleri seo’ya uygun url oluşturmaya çalışır.

Bu ayarlar çok basit görünse de kullanıcıların arama motorlarında yaptıkları aramalarda ilk gördükleri içerikler bunlar olacaktır. Eğer kullanıcı dikkatini çeken bir içerik görmezse tıklamayacak ve web sitenizi ziyaret etmeyecektir. Buda elbette istenmeyen bir durumdur.

6- SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web sitemizde en önemli bölüm başlıktır ve makalenizin nokta vuruşu yapacağı kısımdır. Başlığınız en az 3, en fazla ise 5 kelime olmalıdır. Başlığımız dikkat çekici ve konu ile ilgili olmalıdır. Anahtar kelimenin başlığın içerisinde en az bir defa geçmesine dikkat edilmelidir. Başlık mümkün olduğunca boşluklar dahil 60 karakteri geçmemelidir. Başlığın seçimi çok mükemmel olsa da içeriğiniz zayıf ise kullanıcılar sitenizde kısa süre kalıp ayrılacak ve sitenizin değeri Google gözünde azalacaktır. Anahtar kelimeler orantılı olarak yazı içerisine dağıtılmalıdır. Anahtar kelimeler öncelikli olarak ilk paragrafta geçmeli ve diğer paragraflara da dağıtılmalıdır.

7- Makalenize Uygun Görsel Kullanın:
Google görselleri kullanıcıya sunar, kullanıcının dikkatini ne kadar görselle çekebilirseniz ziyaretçiyi çekmek de kolaylaşır. Makalenize eklediğiniz görsel anahtar kelimeniz ile ilgili olmalı alt açıklamasını mutlaka anahtar kelimenizde içerisinde geçecek şekilde doldurmalısınız.

8- İmla ve Vurgulamaya Özen Gösterin

Makale içerisinde yapılan karakter ve harf hataları arama motorları tarafından kolayca tespit edilerek, o makale ve site üzerinde olumsuz bir durum olarak görülmesine sebep olmaktadır. Makalelerde düzgün Türkçe kullanılmalı ve imla kurallarına dikkat edilmelidir. Bunu kolaylaştırmak için word de yazarak yazım hatalarını görüp düzenledikten sonra sitenize eklemeyi deneyebilirsiniz.

Makale metninizde önemli kelimeleri vurgulamak için kalın, italik ve altı çizgili yapmanız dikkat çekmenize ve kullanıcıyı sayfanızda tutmanıza faydalı olacaktır.

9- Site İçi Linkleme

Site içerisinde yapacağınız linkleme ile Google gözünde daha öncelikli olan sayfalarınızdan yeni oluşturduğunuz makalelere linkleme yaparak onların da indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kaliteli SEO yapısına sahip sayfalardan yeni yazdığınız sayfalara link vermeniz, yeni makalenizin hızlıca yükselmesini sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir