,

SEO İçin Web Hosting Seçimi Önemli mi?

Seo için hosting seçimi belki de en önemli unsurlardan biridir. Çünkü web siteniz düzgün ve sağlıklı çalışmazsa yaptığınız bütün emekler, zaman ve paranız boşa gidecektir. Hosting seçimi hedeflediğiniz ziyaretçiye ve kullandığınız yazılıma göre olmalıdır.

Bireysel siteler için yüksek ziyaretçi beklentisi yoksa paylaşımlı sunucularda hosting hizmeti tercih edilebilir. Fakat kurumsal ve ciddi projeleri için hosting hizmeti tercih edilecekse özel ip ile barındırılan hostingler tercih edilmeli ve hit beklentiniz yüksek ise VPS veya sunucu kiralama hizmetini bile düşünmeniz gerekebilir.

Nitekim yatırımlarınızı yaptınız, her şey tamam, sitenizi yayına vereceksiniz, reklama başlayacaksınız, bir de baktınız ki siteniz açılmıyor. Demek ki seo yaparken bile en önemli unsur web sitenizin çalışabilir halde olmasıdır.

Bu işlere yeni başlayan herkes önüne gelen ilk firmadan fiyatına bakarak bir hosting hizmeti satın alır. İhtiyacını karşılayıp karşılamayacağına ilk etapta dikkat etmez. Nasılsa yetmezse başka yere taşırım düşüncesi hakimdir bu bakış açısında. Ancak işler o şekilde yürümez. Arama motorları o kadar hassastır ki web siteniz belli sıralamalara girdikten sonra sunucunuzdaki en ufak bir yavaşlamadan bile etkilenir sıralamada düşüş yaşayabilirsiniz.

İsterseniz kısaca piyasadaki hosting hizmetlerinden bahsedelim. Herkesin anlayacağı tabirleri kullanarak anlatmaya çalışacağım.

Bütün web siteleri sunucular üzerinde barındırılır. Yani evinizde kullanmış olduğunuz bilgisayarların biraz daha gelişmiş yapıda olan makinelerdir bunlar.

Paylaşımlı hosting nedir?
Bir bilgisayar içerisine 1000’lerce müşteri aynı anda hizmet alabilir. Bu müşterilerin büyük bir kısmı aynı IP üzerinde barındırılır. Veya siz birkaç hosting hizmeti aldığınızda bile aynı ip’de barınma ihtimali yüksek olacaktır. Aynı zamanda paylaşımlı sunucular eğer çok iyi optimize edilmemiş ise sunucu genelindeki yoğunluk sizin sitenizi de etkiler ve yavaşlamasına hatta hiç açılmamasına neden olabilir. Bu tür hosting hizmetleri genellikle bu işlere yeni başlayan veya bu konularda tecrübesi olmayıp maliyeti düşürmek için tercih edilen bir hizmettir.

Paylaşımlı Seo Hosting Nedir?
Paylaşımlı hosting hizmetinden farklı olarak birden fazla sitenizin, farklı farklı iplere dağıtılması ile sağlanan hosting hizmetine paylaşımlı seo hosting hizmeti diyebiliriz. Yukarıdaki hizmete göre sitelerinizin farklı iplere dağıtılması bir nebze olsun daha iyi olabilir.

VPS (Virtual private server) Nedir?
Vps veya vds olarak da ifade edilen bu hizmeti bir bilgisayarın yazılımsal olarak ram, cpu, hard disk gibi donanımsal olarak ifade edilen parçalarını sanallaştırma teknolojisi ile ayırarak farklı müşterilere tanımlanmasıdır diyebiliriz. Yani 32 GB remli bir server’i 8 müşteriye 4+4+4+4+4+4+4+4 GB ram olarak verebilir disk alanını da bunun gibi bölüştürebilir.

Böylece web siteniz size özel ip adresinde barınız, bulunduğu ip adresinde başka bir kişinin sitesi bulunmaz, başka müşterinin zararlı etkisinden etkilenmez ve daha stabil bir çalışma sergiler. Ayrıca yetki olarak daha fazla yetki sahibi olursunuz. Kısacası daha özgür ve güvenli bir sistemde sitenizi barındırmış olursunuz.

SEO VPS Nedir?
Genel olarak vps server’ler 1 ip ile müşterilere teslim edilir. Talep edilirse ek ipler verilebilir ancak bu ipler seri ip dediğimiz peş peşe gelen ipler şeklinde olmaktadır. Seo VPS hizmetinde ise farklı Class ipler verilerek sitelerinizin A class veya C class iplerde barınmalarına imkan sağlanmış olur. bu hizmet daha çok paravan blog ağı kuracak kişiler tarafından veya birden fazla sitesi olup özel iplerde barınmasını tercih eden bireysel kullanıcılar veya kurumsal firmalar için uygundur.

Dedicated Server Nedir?
Türkçe olarak sunucu kelimesi ile eşdeğer olan dedicated bildiğimiz bilgisayardır aslında. Donanımın performansının tümüne sahip olabileceğiniz bu hizmet ile web siteniz adeta uçar. Sunucunuzda sizden başka hiç bir müşteri bulunmaz. Böylece sunucunun performansını web siteniz sonuna kadar kullanabilir.

Seo Dedicated Server Nedir?
Dedicated Server‘e tanımlı iplerin farklı class olması ile oluşturulan hizmettir. Bu hizmeti hem özgür olayım, hem de seo için web sitelerimi dağıtayım diyen kişiler veya firmalar tercih edebilir. Sunuculara tanımlı iplere sitelerinizi istediğiniz şekilde dağıtabilir performansın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir