,

Google SEO Optimizasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Ne işe yarar?

SEO nedir? Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinden meydana gelen SEO kelimesi Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Websitesi sahiplerinin arama motorlarında üst sıralara çıkarak daha çok ziyaretçi çekmek için yapacağı çalışmaların tümünü ifade eder.

Neden Seo çalışması Yaptırmalıyım?
İnternet üzerinden websitenize dolayısıyla firmanıza müşteri çekmenin iki yolu vardır.

1. yol kolay olan fakat maliyetli yol olan Adwords (Ücretli reklam) ile kolayca reklam vererek doğru kelimelerle doğru ziyaretçiyi websitenize çekmenize imkan sağlar.

2. yol ise web sitenizi tabiri caizse google‘nin istediği yapıya dönüştürüp, google tarafından sevilen bir site haline getirerek üst sıralara çıkmasını sağlamak. Bu işlemi sağlıklı bir şekilde ve düzenli yaparsanız reklam maliyetinden kurtulur, kendi kendisini büyüten bir siteye sahip olursunuz. Google optimizasyon işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi seo uzmanı ile çalışarak yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Bu çalışmalar profesyonelce yapılmadığı takdirde kısa sürede sitenizi üst sıralara taşırken, aynı hızla en dibe vurmasına da neden olabilmektedir. Yapay seo olarak ifade edilen bu husus, internet aleminin çakalları diyebileceğimiz kişiler tarafından müşteriyi kısa sürede sonuca ulaştırmak için başvurulan hileli yollarla yapılmaktadır.

Doğal Seo çalışmaları websitenizin barındığı hosting hizmeti, web tasarımı, içeriği, alan adının seçimi, sosyal medya takibine varana kadar bir çok faktörü kapsayan ve süreç gerektiren çalışmalardır.

Haftalık, aylık veya yıllık seo çalışması diye birşey olamaz. Para kazanmayı arzu ettiğiniz web siteniz aslında bir bebek gibi narin, bakıma muhtaç ve ilgi gösterilmesi gereken ve seo uzmanı tarafından sürekli takip edilmesi gereken ticarethanedir aslında.

300-500 TL masraf edip google de üst sıralara çıkmayı beklemek şu devirde hiç de kolay değildir. Çünkü sektörü gören rakipleriniz sizden daha çok yatırım yaparak sizin sıranızı geçmeye çalışacaktır. Siz nezaman takibi bırakır, ilgiyi azaltırsanız, rakibiniz de sizi alt ederek zirveye oturacaktır. Veya tam tersini söylersek, rakibinizden daha iyi çalışmalısınız ki onun koltuğuna siz oturabilesiniz.

Arama motoru deyince elbette akla ilk gelen google‘dir. Google üst sıralara çıkmak demek, ziyaretçilerin en üstteki siteye tıklayarak ürün veya hizmet talebini karşılamanız için size sunulan bir fısrat demek. Sektörü pasta olarak ifade edersek, pastanın en büyük dilimini şüphesiz 1. sıradaki web sitesi almaktadır. 2 sıradaki ondan çok daha az 3. sıradaki daha da az ve daha aşağısı ise 1. ile kıyaslanamayacak kadar düşük pay almaktadır. Bu da sıralamanın önemini anlamamıza yardımcı olacaktır.

Google seo çalışmasını kendiniz yapabileceğiiz gibi bunu sizin yerinize yapabilecek bu işte uzman bir Seo Şirketi ile anlaşarak da web sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Seo Şirketleri veya seo uzmanları bu konularda çalışmalar yapmış, deneyimli kişiler olmalıdır.

Seo Nedir konusu ile ilgili şimdilik makalemiz bukadar. Web sitemizdeki diğer makaleleri okuyarak seo konusunda geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir